Telefonia komórkowa

Blog o telefonii komórkowej

Telefonia, rozwiązania technologiczne II

Dodano w kategorii: Bez kategorii, dnia 14 stycznia 2011, Tagi: , , , , , , , , ,

Telefonia, rozwiązania technologiczne II

Sieć cyfrowa z integracją usług w skrócie ISDN (Integrated Services Digital Network) to technologia sieci telefonicznych.

Wykorzystuje publiczną sieć telefoniczną (PSTN) do bezpośredniego udostępniania usług cyfrowych bez podłączania urządzeń analogowych. Normy dla sieci cyfrowej zostały ustalone przez Sektor Normalizacji Telekomunikacji (ITU-T) i wprowadzone do Polskich Norm jako grupa ICS 33.080.

Wyróżnia się dostęp podstawowy i pierwotny, w Polsce w ramach dostępu pierwotnego stosuje się 30 kanałów danych o przepustowości 64 kb/s, w tym jeden kanał sygnalizacyjny i kanały służące do synchronizacji strumienia E1. Kanały danych używane są do rozmów i przesyłania danych, kanał sygnalizacyjny do zestawienia i zarządzania połączeniami. Po zestawieniu połączenia powstaje dwukierunkowy kanał transmisji danych między użytkownikami, zamykany po zakończeniu połączenia.

Zestawień jest tyle ile kanałów danych, na różnych można otwierać połączenia do tego samego połączenia lub różnych punktów docelowych.

Przez kanały danych można łączyć połączenia głosowe kodowane cyfrowo, dalej mogą zostać wysłane między siecią telefoniczną i końcowym użytkownikiem.

Do usług dodatkowych należy MSN (Multiple Subscriber) czyli Wielokrotny Numer Abonenta. W przypadku, kiedy do zakończenia sieciowego podłączonych jest kilka urządzeń np. telefon, faks, modem itp., każdy może dostać własny numer dostępny bezpośrednio z sieci publicznej. Dwa urządzenia mogą posiadać ten sam numer.

CLIP – prezentacja numeru abonenta wywołującego, pozwala na zakazanie podawania numeru katalogowego stronie, z którą nawiązywane jest połączenie. Z kolei CLIR to metoda blokowania numeru abonenta wywołującego. Usługa może być aktywna dla wszystkich nawiązywanych połączeń, lub wybranych przez abonenta.

Omijanie blokady prezentacji numeru abonenta wywołującego oferuje usługa CLIRO, która umożliwia zdobycie informacji o numerze wywołującym, jeżeli ma on aktywną usługę CLIR.

AOC pozwala na kontrolowanie kosztu połączenia, w czasie jego trwania, jest realizowana przez aparaty telefoniczne lub modemy. DDI pozwala na bezpośrednie wybieranie numeru abonenta, korzystającego z usług MSN dla sieci publicznej.